Mýty o akné vyvrátené! Na toto rovno zabudnite.

Koľkokrát ste sa pristihli pri tom, že ste si prečítali nejaký zaručený babský trik a už počas prvej vety sa Vám to akosi nezdalo? Odborníci z dielne lekárskej kozmetiky MEDIK8 si na tie najčastejšie triky posvietili a výsledok Vás zaručené prekvapí. Prečo akné nezoškrabovať, prečo sa nebáť čokolády a to, či za Vaše akné môže špinavá pleť.. To všetko sa dozviete v článku. Príjemné čitanie, priatelia 🙂

1. Akné možno jednoducho vysušiť

Dosť často sa v reklamách na produkty proti akné objavujú tvrdenia, že nežiadúce pupienky je potrebné najmä vysušiť. Lenže jediné, čo možno skutočne vysušiť, je voda a pupienky nemajú rozhodne čo robiť s tým, či je pleť suchá či vlhká. Je to navyše presne naopak. Vysušenie pleti a odstránenie látok z jej povrchu, ktoré vodu viažu, môže naopak zhoršiť schopnosť pleti regenerovať. Akné potom vydrží na koži dlhšie, rovnako ako rezíduá po ňom. PbetaCLEANSEreto je treba nepliesť si presušovanie pleti s odstránením nadbytočného kožného mazu. Ten totiž skutočne môže byť príčinou rozpuku akné.

Určite ale nesiahajte po príliš agresívnych ingredienciách, ktoré by kožný maz z povrchu kože odstránili kompletne. Pleť by potom bola presušená a odpoveď na to by bola ešte väčšia produkcia kožného mazu. Jedným slovom začarovaný kruh.

Ako teda pleť čistiť? Vyberajte si výrobky určené na boj s akné a redukciu vyrážok, ktoré pleť , ale príliš nevysušia – ako napríklad Pena betaCleanse, ktorá hĺbkovo vyčistí póry, stiahne prebytočný maz a pleť osvieži.

 

 

2. Špinavá pleť môže za Vaše akné

Omyl! poreGELTáto chyba často vedie k nadmernému čisteniu pleti, presušovaniu a drhnutiu pleti agresívnymi mydlami, abrazívnymi exfoliantmi či čistiacimi kefami s hrubými štetinami. Takáto „starostlivosť“ potom zvyšuje riziko vzniku suchej, podráždenej pleti sa šupinkami a navyšuje produkciu séba v póroch. Docielite tým tiež toho, že vaša pleť bude nadmerne suchá a napnutá, ale na povrchu mastná.
 
Akné nemá s čistotou pleti nič spoločného. Súvisí s pórmi upchatými kožným mazom, preto je vhodné používať na pleť produkty s obsahom BHA kyselín, ako je napríklad kyselina salicylová. Skvele vyčistí póry napríklad poreCleanse gél s jej obsahom.
 
 

3. Akné sa zbavíte len produktami cielenými priamo na pupienky

Hoci tým, že priamo na pupienok nanesiete produkt, znížite jeho začervenanie, opuch a urýchlite jeho hojenie. Tieto produkty zvyčajne obsahujú obľúbenou kyselinu salicylovú alebo benzoyl peroxid. Bohužiaľ ale pôsobí výhradne na „vyrastené“ pupienky a vôbec nerieši tie, ktoré sa ešte len formujú a zatiaľ na pleti nie sú vidieť.
Produkty, ktoré sa aplikujú priamo na vyrážku, sú teda vhodné iba čo doplnok k celkovej starostlivosti o tvár alebo pre osoby, ktoré netrpia vyložene silným akné, ale len tu a tam sa im „vysemení“ pupienok.
 

4. Ak Vás to poriadne svrbí, tak to rozhodne funguje

Už ste sa dosť možno niekde dočítali o tom, že aby produkt fungoval, mali by ste cítiť, ako na tvári štípe. To ale nie je vôbec pravda. Takéto látky, ktoré spôsobujú brnenie alebo dokonca štípanie pleti, ako je napríklad mentol, pepermint, eukalyptus, citrón či alkohol, sa často objavujú v produktoch proti akné, ale pleti nijako nepomôžu. Najmä ak akné trápi „majiteľa“ citlivej pleti.
Štúdie, ktoré by potvrdzovali, že svrbenie znamená liečenie, neexistujú. Za to tých, ktoré naznačujú, že naopak pleti môžu tieto látky výrazne uškodiť, zhoršiť akné aj stav mastnej a citlivej pleti, je plno!

5. Pupienky „naskáču“ po čokoláde alebo tučných jedlách

Je samozrejme jasné, že zdravá a vyvážená strava je dobrá pre zdravie celého organizmu, však výskumy venujúce sa konzumácii čokolády čoby spúšťače akné majú výsledky zmiešané. Čo sa týka mastný, tučných jedál, tak tie nemajú vplyv na akné.
A ani čokoláda nemusí byť nutne problematická. Komplikácie prinášajú skôr pokrmy s vysokým obsahom priemyselne spracovaných cukrov. Tie môžu spôsobiť kolísanie inzulínu, o ktorom bolo preukázané, že môže spúšaťať akné. Keď si, ale dáte kvalitnú tmavú čokoládu, ktorá má obsah cukru veľmi nízky, vašu pleť by to nemalo ohroziť (na rozdiel od sladkého pečiva napríklad).

6. Akné sa dá zbaviť jednoducho tak, že ho z povrchu kože jednoducho zoškrábete

Kiež by to bolo tak jednoduché! Na abrazívnescruby, ale radšej zabudnite. Na pleť sú príliš hrubé, narušujú jednotu jej povrchu a ešte pleť v boji proti akné oslbetaPADSabujú. Agresívne pôsobenie na povrch kože navyše spôsobuje ešte vyššiu produkciu kožného mazu, čo je presne to, čomu sa v prípade aknóznej pleti chceme vyhnúť. Akné totiž netvoria nečistoty na koži.
Aj tak je, ale pleť treba čistiť. Najvyššie voľte jemný čistič, pleťovú vodu alebo pre absolútne najjednoduchšie a najrýchlejšie vyčistenie pleti vlhčené tampóny na pleť Blemish Control Pads s obsahom kyseliny salicylovej, glycerínu a alantoínu, ktoré neobsahujú ani kvapku alkoholu!
 
 
 
 
Zdroj: